Zlote Szkoly Logo 1080x1080    Uczniowie klasy ósmej w ramach realizacji programu Złote Szkoły NBP przeprowadzili warsztaty uczniowskie. Dzielili się swoją wiedzą odwiedzając swoich młodszych kolegów z klas czwartych. Drużyna Edukacji Ekonomicznej, wprowadziła młodszych uczniów w fascynujący świat pieniądza, z głównym naciskiem na naszą walutę, jej znaczenie oraz historię: Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna.

W pierwszej części warsztatów młodzież rozmawiała z dziećmi na temat samej istoty pieniądza. Czwartoklasiści z entuzjazmem dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co można kupić za pieniądze oraz skąd one pochodzą.
W dalszej części zajęć omówiono historię złotego w ostatnich stu latach oraz znaczenie polskiego złotego. Przedstawiono lekcję historii wzbogaconą o ilustracje, prezentacje multimedialne, aby jeszcze lepiej zrozumieć, jak wyglądały pierwsze monety i banknoty. Dzieci z zaciekawieniem porównywały różne nominały pieniądza i uczyły się rozróżniać je między sobą.
Następnie uczestnicy warsztatów mieli okazję ćwiczyć rozpoznawanie nominałów banknotów i monet oraz liczenie pieniędzy. Uczniowie klas ósmych przedstawili również rodzaje zabezpieczeń stosowanych na polskich banknotach obiegowych jak i liczne ciekawostki dotyczące złotego. Organizując zabawy i konkursy, sprawdzono, jak dobrze radzą sobie z tym zadaniem. Okazało się, że uczniowie klas czwartych są już prawdziwymi ekspertami! Na koniec starsi koledzy rozdali uczestnikom warsztatów samodzielnie wykonane i zaprojektowane zakładki do książek przypominające banknot z nominałem „100 Talenciaków” , które zainspirują i zmotywują dzieci do dalszego poznawania świata.