W piątek 8 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 18 w Rzeszowie  odbył się III Kongres Mediatorów Szkolnych „Tuż przed falą”, bilansujący dorobek wdrażania i popularyzowania mediacji szkolnych i rówieśniczych na Podkarpaciu. W spotkaniu uczestniczyła Pani Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, która osobiście wręczyła certyfikaty mediatorom rówieśniczym z naszej szkoły: Dominice Wilk, Marcinowi Kuligowi oraz Kamilowi Pokrzywie, co można traktować jako olbrzymie wyróżnienie. Uczniowie Ci na ubiegłorocznym Kongresie uczestniczyli (jako jedyni przedstawiciele młodzieży) w symulacji mediacji, gdzie wcielili się w rolę mediatorów rówieśniczych w konflikcie wymyślonym na poczekaniu przez dorosłych. Za swój profesjonalizm zebrali wtedy gorące słowa uznania. Ponadto w piątek również pani Justyna Haligowska odebrała certyfikat Koordynatora Klubów Mediacji Rówieśniczych.
Pani Kurator w swoim krótkim przemówieniu podkreśliła, że szkoły, które decydują się na wprowadzenie mediacji jako jednego z najlepszych sposobów rozwiazywania konfliktów, zasługują na pochwałę.
O mediacjach rówieśniczych na Podkarpaciu można posłuchać w relacji radiowej z Konresu: