Dzień 9.11.2021 (wtorek) uczniowie klas VIIIA i VIIIB wraz z opiekunami: Panią Krystyną Łanią, Panią Małgorzatą Techman i Panem Pawłem Wiktorem przeżyli bardzo intensywnie. Celem ich wizyty w Rzeszowie było kilka miejsc, w których młodzież mogła poszerzyć swoje wiadomości historyczne.
       Pierwszym etapem podróży była wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej i obejrzenie wystawy „20-40-20” dotyczącej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku i mordu Katyńskiego na polskich oficerach w 1940 roku.
       Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to kino – tam cała grupa obejrzała film „Wyszyński- zemsta czy przebaczenie.” Film ten w dużym stopniu pokazał jak wyglądały młodzieńcze lata i losy wojenne Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Tysiąclecia i Błogosławionego Kościoła Katolickiego.
       Ostatni etap wycieczki edukacyjnej to udział w debacie zatytułowanej „Warto być Polakiem” organizowanej przez Panią Wojewodę Podkarpacką Ewę Leniart, do której zostaliśmy zaproszeni. Debata była ciekawym świadectwem historii życia i działalności zaproszonych gości. Brały w niej udział zasłużone dla Polski i Podkarpacia osoby, które dzieliły się swoimi przemyśleniami i wartościami, którymi kierują się całe życie.

link do artykułu G.C. Nowiny

       Bez wątpienia, każdy z nas wyniósł tego dnia nie tylko bagaż wiedzy, ale także utwierdził się w przekonaniu, że to duma być Polakiem.

Paweł Wiktor, Małgorzata Techman, Krystyna Łania