,,Jak dobrze by mogło być, Ziemia jest wielką jabłonią,
starczy owoców, wystarczy cienia dla tych, co pod nią się schronią”
Janusz Kofta

Tradycyjny Sad     Nasza szkoła już po raz czwarty przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Tradycyjny Sad, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. W ramach realizacji projektu społeczność uczniowska będzie miała okazję poznać sadownicze dziedzictwo polskich ziem, ale przede wszystkim grupa projektowa powiększy szkolny Sad Świętego Franciszka o kolejne odmiany starych drzew owocowych. Do jabłoni, wiśni i czereśni w tym roku dołączą grusze.
Zadań do zrealizowania jest wiele, ale praca nad ich wykonaniem sprawia nam zawsze dużo satysfakcji i przynosi wymierne efekty. Dzięki udziałowi w wielu projektach ekologicznych możemy się teraz pochwalić urokliwym Szkolnym Zakątkiem Klimatycznym, w którym w ciepłe dni można zarówno relaksować się, jak również przeprowadzić lekcję na świeżym powietrzu.
Grupa projektowa z klasy 5b zaprasza do współpracy osoby, które pokazałyby nam jak w profesjonalny sposób pielęgnować drzewa i krzewy w naszym sadzie oraz mogłyby podzielić się z innymi swoją wiedzą w tym zakresie. Zależy nam na jak najszerszym kręgu odbiorców, tak aby również społeczność lokalna „zapaliła się” do idei zakładania mini-sadów oraz łąk kwietnych przy swoich domach.
Poszukujemy również starych (tj. sadzonych do roku 1960) historycznych odmian drzew owocowych – jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni na terenie Gminy Trzebownisko, aby dopisać je do Pomologicznej Mapy Polski.
Tylko działając razem możemy pomóc Ziemi!