Ziemia, Glob, Narodziny, Nowy, Rozwijać    17 maja uczniowie klas 4 mieli okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym o tematyce ekologicznej przygotowanym przez Ośrodek Edukacji i Kultury Ekologicznej z Gdańska, a zatytułowanym "Zielona afera, czyli ostatnie śledztwo inspektora Zgrozy". Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Wójta Gminy Trzebownisko. Tematyka spektaklu dotyczyła ważnych zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz podnoszeniem świadomości ekologicznej w dziedzinie racjonalnej gospodarki odpadami, czystego powietrza wolnego od niebezpiecznych zagrożeń i konsekwencji toksycznych dioksyn (spalanie odpadów w piecach domowych – niskoemisyjne zagrożenia i konsekwencje toksycznych dioksyn dla zdrowia człowieka), a wszystko to wplecione było w zabawne śledztwo głównego bohatera. Poprzez satyrę oraz przedstawienie rzeczywistości i bohaterów w krzywym zwierciadle, twórcy wskazali problemy, jakie stwarzają sami sobie mieszkańcy naszej planety, nie szanując przyrody.

Każdy sposób jest dobry, aby przekazać młodym pokoleniom, że wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli - jesteśmy częścią przyrody, o którą mamy obowiązek dbać.