21 października 2013 r. reprezentanci społeczności uczniowskiej naszego Zespołu Szkół uczestniczyli w Obradach Parlamentu Młodzieży z udziałem Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Elżbiety Łukacijewskiej. To wydarzenie edukacyjne zostało zorganizowane przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy WSIiZ w Rzeszowie i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Honorowym patronatem debatę objął Podkarpacki Kurator Oświaty.

W rolę posłanek i posłów wcieliło się 171 uczniów z 24 podkarpackich szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym 8 z naszej szkoły.

Ideą spotkania była wspólna rozmowa władz, nauczycieli oraz uczniów o potrzebach współczesnej edukacji wynikających z nowego programu Unii Europejskiej Europa 2020.

Po powitaniu zebranych przez panią dyrektor ALO w Rzeszowie głos zabrała Pani Poseł Elżbieta Łukacijewska. Jej przemówienie poparte interesującą prezentacją multimedialną przybliżyło zebranym strukturę UE, działanie głównych organów unii oraz codzienną pracę europosła. Pani poseł, co ważne, zwracała się bezpośrednio do zebranych na sali młodych ludzi zachęcając ich do działania: „Jeżeli się bardzo chce i ma marzenia, to można je zrealizować. (…) Wiek nie determinuje wiedzy i umiejętności pracy. Wystarczy chcieć.” Pani poseł stawia na młodych ludzi, czego najlepszym dowodem są jej liczni młodzi współpracownicy. Niejednokrotnie podkreśliła również jak ważna jest dziś znajomość języków obcych oraz poczucie własnej wartości.

Swoim wystąpieniem eurodeputowana stworzyła ciepłą, przyjazną atmosferę sprzyjającą dalszym pracom posłanek i posłów, którzy mieli okazję uczestniczyć w symulacji prac komisji parlamentarnej oraz wystąpić publicznie w jednominutowym przemówieniu. Warto dodać, że pierwszą posłanką, która zabrała głos na forum była nasza uczennica – Julia Sworszt, która świetnie poradziła sobie z tym nie lada wyzwaniem i pokonała stres.

Na zakończenie odbyło się głosowanie nad przygotowanymi w komisjach ustawami oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.

Kolejne posiedzenie już za rok J.