W dniu 8 października Klasa II a i II b Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Jasionce była na wycieczce Klasowe w Muzeum-Skansenie w Kolbuszowej. W tym niezwykłym miejscu uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądały dawne wsie Rzeszowiaków i Lasowiaków. W chatach dzieci oglądały codzienne wyposażenie dawnych domów, narzędzia codziennej pracy oraz ubrania. Szczególnie podobał się im drewniany kościół, remiza, wiatrak oraz zbiór drewnianych zabawek.

Dzieci uczestniczyły również w warsztatach pt. „W dawnej klasie – lekcja kaligrafii”. Miały okazję, siedząc w dawnych ławach, wcielić się w uczniów sprzed stu lat i spróbować pisania rysikiem na tabliczkach oraz stalówką maczaną w kałamarzu z atramentem. W czasie zajęć dowiedziały się wiele o życiu dzieci na dawnej wsi, funkcjonowaniu szkoły i karach cielesnych, jakie były wówczas stosowane.

Pomimo październikowego chłodu, wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele wzruszeń i rozbudziła ciekawość dzieci.