Program „Wychowanie przez czytanie” skierowany był do uczniów klas 5–7 szkół podstawowych. W naszej szkole realizowany był od pażdziernika do grudnia 2019r. Celem programu było wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Uczniowie pracowali na zajęciach w oparciu o opowiadania różnych autorów zebrane w książce pt. "Gorzka czekolada". Pod opieką nauczycieli Pani Renaty Dziurgot, Pani Agaty Góreckiej, Pani Elżbiety Orłoś i Pani Doroty Gnyp uczniowie omawiali na zajęciach języka polskiego, godziny wychowawczej, plastyki i wdżwr istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, jak również tworzyli prace plastyczne, gazetki ścienne, scenki i prezentację multimedialną przedstawiające wybrane przez siebie wartości. Praca multimedialna przygotowana przez uczniów klasy VIa pod kierunkiem Pani Justyny Haligowskiej wzięła udział w ogólnopolskim konkursie i została zamieszczona na platformie Youtube.