Uczniowie klas I-III Zespołu Szkół w Jasionce rozpoczęli cykl warsztatów Edukacja Leśna WooHoo Forest prowadzonych przez panią Agnieszkę Chadacz-Stanek. Zajęcia te pomagają zrealizować podstawę programową i są dobierane do wieku uczniów oraz preferencji szkoły. Odbywają się one zawsze w plenerze zgodnie z hasłem „Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie”.

W listopadzie dzieci poznawały tajniki hibernacji zwierząt w czasie zimy. Samodzielnie budowały hibernacula, czyli legowiska zimowe, miejsca na kryjówkę na czas snu. Wykorzystywały do tego materiały przyrodnicze znalezione w najbliższym otoczeniu, np. zeschłe liście, trawy, igliwie, piasek, trociny, itp. W tak przygotowanym hibrnaculum umieszczały słoiczek z ciepłą wodą, a następnie dokonywały pomiaru jej temperatury na wstępie i po upływie czasu. Obliczenia różnicy temperatur pozwoliły im wyciągać wnioski czy wybrany materiał dobrze izoluje i jaki jest najlepszy na schronienie dla zwierząt.

Pomimo czasem nienajlepszych warunków atmosferycznych, dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, notując swoje obserwacje na specjalnych kartach. Na pewno uzyskana w ten sposób wiedza będzie trwała i zachęci do dalszych poszukiwań.

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”