NSZZ Solidarność   Na zaproszenie pani Dyrektor Niny Kitlińskiej w dniu 21.12. 2022r. przybyli do naszej szkoły świadek historii – pan Marian Irzyk oraz pani Bogusława Buda – Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.
     Uczniowie z klas VII i VIII uczestniczyli w żywej lekcji historii i z zainteresowaniem słuchali o tym, jak powstał NSZZ „Solidarność” oraz jak wyglądał stan wojenny w Polsce. Pan Marian Irzyk aktywnie działał w strukturach podziemnych „Solidarności”, opowiadał o osobistych przeżyciach związanych z tym okresem. Młodzież z naszej szkoły miała okazję usłyszeć od bezpośredniego świadka informacje o tym, że w czasie stanu wojennego wprowadzono cenzurę korespondencji i rozmów telefonicznych, ograniczono możliwość przemieszczania się po kraju, o patrolach wojskowych na ulicach miast, o godzinie milicyjnej, o internowaniu członków „Solidarności”. Nasz gość chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów i pokazywał różne pamiątki związane z omawianymi wydarzeniami.
     Takie spotkania to bardzo cenne źródło wiedzy, zdobyte w ten sposób wiadomości na pewno na długo zapadną w pamięci uczniów.