"(...) najgorsze w Holokauście jest to, że unicestwiono indywidualność. Odrębność ludzi nie miała najmniejszego znaczenia, ich myśli, charakter, biografie, miłości, choroby, tajemnice. Wszystkich sprowadzono do tego samego poziomu, najniższego poziomu egzystencji."
                                                                                                                            Dawid Grossman
 
W dniu 31.01. 2019 r. w naszej szkole miały miejsce XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor – Nina Kitlińska, która serdecznie przywitała przybyłych gości i zaprosiła do wysłuchania wspomnień ocalałych z Holokaustu. Głos zabrała m.in. pani Anna Rzeszowska - wnuczka Adolfa Tannenbauma  - przedwojennego  fundatora Wojewódzkiego Domu Kultury  przy ul. Okrzei w Rzeszowie. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami z czasów dzieciństwa i młodości. Opowiadała o swoich dziadkach i rodzicach, którzy w czasie II wojny światowej opuścili Rzeszów i przenieśli się do Warszawy. Tam w jednej z warszawskich kamienic, w mieszkaniu przyjaciół,  urodziła się pani Ania.
W tym dniu miało również miejsce spotkanie z lokalnymi  świadkami historii – głos zabrali mieszkańcy gminy Trzebownisko - pan Czesław Piecuch i pani Lucyna Bal - nasza szkolna pielęgniarka. Pani Lucyna opowiedziała nam historię dziadków, którzy w czasie wojny przez cztery lata ukrywali pod swym dachem Żydów - jedenastoletniego chłopca i jego ojca. Podczas spotkania mieliśmy również okazję posłuchać wykładu pana Bogusława Kleszczyńskiego - pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie na temat: „Próby weryfikacji Ofiar Holokaustu na terenie lotniska w Jasionce”.
Uroczystość zakończyliśmy programem słowno – muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy III gimnazjum pod kierunkiem pań: M. Francikowskiej i M. Techman, którego motywem przewodnim była postać Wielkiego Polaka - św. Jana Pawła II - jako orędownika pokoju i pojednania. Program wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez panią J. Haligowską pokazująca Patrona naszej szkoły jako Papieża dialogu, nauczyciela miłości i przebaczenia. 
O oprawę muzyczną zadbał nasz chór z panią D. Gnyp na czele, dekoracje przygotowała pani E. Orłoś.