Na początku roku szkolnego 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do współrealizacji dwuletniego projektu ,,Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Oto wyniki naszej dotychczasowej pracy.

Dwukrotnie - jesienią i wiosną - gościliśmy ekologów z Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej, których wspierali wolontariusze z zagranicy(Hiszpanii i Francji). Przeprowadzili oni warsztaty edukacyjne dla klas pierwszych, drugich, piątej oraz szóstych szkoły podstawowej. Wszyscy uczestniczący w nich uczniowie otrzymali „Paszporty do Ekolandii”. W ramach warsztatów uczniowie pracowali z mikroskopami odkrywając między innymi tajemnice budowy komórki cebuli, poznawali szczegółowo budowę owadów, grali w gry o bioróżnorodności, a najmłodsi uczniowie uczestniczyli w teatrzyku o tematyce ekologicznej.

Na przełomie października i listopada uczniowie Koła Ekologicznego, przy pomocy przewodniczącego Kółka Rolniczego pana Antoniego Cisło, założyli łąkę Św. Franciszka. Zostały tam wysiane rośliny miododajne. Obecnie uzupełniliśmy łąkę, sadząc rośliny otrzymane z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Miłocinie. Były to min. Tojeść orszelinowata, Sadziec purpurowy, Liatrakłosowa, Lawenda, Budleja i inne.

Uczniowie z Koła Ekologicznego zbudowali ,,hoteliki dla owadów” i budki dla nietoperzy, które pozwolą na osiedlenie się ginących gatunków. Bardzo przydatna okazała się tu pomoc rodziców, za którą chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować.

27 kwietnia ponad 20-osobowa grupa uczniów pojechała nacałodniową ekologiczną wyprawę do rezerwatu przyrody „Mójka” koło Błażowej z Podkarpackim Centrum Edukacji Ekologicznej. W maju do szkoły przyjedzie ekomobil - samochód laboratorium, wyposażony w niezbędny sprzęt badawczy, m.in. mikroskopy, lornetki, zestawy do badań środowiska, przyrząd do pobierania prób glebowych, podbieraki, lunetę ornitologiczną, wodery, dzięki którym uczniowie będą mieli okazję do samodzielnego wykonania doświadczeń, eksperymentów, badań przyrodniczych na materiale zebranym w okolicy naszej szkoły.

Należy podkreślić, że wszystkie te zajęcia, w których nasi uczniowie mają możliwość uczestniczyć, są bezpłatne.

Koło Ekologiczne i Samorząd Uczniowski