JP

Święty Jan Paweł II, nasz kochany Ojciec Święty, dzisiaj Sługa Boży, był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie, pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów. W stulecie urodzin chcemy przypomnieć postać Papieża Świętego Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, aby na zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.

Karol Wojtyła, przyszły papież urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, a pierwsze lata życia spędził w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. Podczas chrztu nadano mu imiona Karol Józef. Szkołę podstawową ukończył w 1929 roku, a w 1938 r. średnią i przeniósł się do Krakowa. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wybuchu wojny przerwał studia, a w latach 1940 – 1941 pracował fizycznie - w kamieniołomie i zakładach chemicznych. Jesienią 1942 roku wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy, a w 1948 r. rozpoczął pracę kapłańską w parafii Niegowić koło Bochni. Studiował równolegle na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskał doktorat z teologii moralnej. Od 1951 r. wykładał etykę społeczną w seminarium duchownym oraz pracował na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 4 lipca 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym, a 28 września 1958 konsekrowany na biskupa. Kolejny etap w życiu przyszłego papieża to 30 grudnia 1963 nominacja na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. 29 maja 1967 został mianowany kardynałem.

16 października 1978 został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Po 9666 dniach pontyfikatu (ponad 26 lat), zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

1 maja 2011 Jan Paweł II Wielki, bo tak zaczęto go tytułować, został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, a 27 kwietnia 2014 papież Franciszek I ogłosił go świętym.

JP herb

My uczniowie Zespołu Szkół w Jasionce jesteśmy dumni, że Jan Paweł II jest patronem naszej szkoły, że jego postać widnieje na naszym sztandarze. Dla dzieci i młodzieży jest najlepszym nauczycielem, który ukazuje to, co w życiu jest najważniejsze i jaką drogą to osiągnąć. Jest wzorem i autorytetem moralnym, który wskazuje, jak wiele można zdziałać miłością, prawdą i przebaczeniem.